Teknoloji

Nasıl Çalışıyor?

Korozyon ve Korozyonun Önlenmesi
Korozyon genelde atmosferik nem (rutubet) metaller üzerinde yerleştiğinde başlar. Bu nem, metal yüzeylerde pozitif polarite (katotlar) ve negatif polarite (anotlar) alanları arasında elektronların akışını sağlayan bir iletken olarak hareket eder. Bu elektrokimyasal süreç, kararma, korozyon veya pas olarak adlandırılan gözle görünür bir oksitlenmeye neden olur.
ZERUST® EXCOR® ambalajlama malzemeleri, havaya görülmez, kokusuz, toksik olmayan korozyon önleyici buhar salan tescilli kimyasal formülasyonlar içerir. Buhar molekülleri ambalaj içinde açıkta kalan metal yüzeylerin üzerine yerleşirler ve elektrokimyasal korozyon sürecini durdururlar.

Daha sonra, parçalar ambalajlarından çıkarıldığında, korozyon önleyici moleküler tabaka hemen buharlaşarak atmosfere karışmaya devam eder. Bu da ardında, hemen kullanıma hazır, başka bir temizlik veya işlem gerektirmeyen kuru ve korozyonsuz ürün yüzeyi bırakır.

VCI teknolojisinde korozyonun önlenmesi istenen ürünün yüzeyinin molekül kaplanmasının devamlılığının sağlanması gerekmektedir. Bunun için devamlı molekül difüzyonu olan kapalı bir ortam yaratılmalıdır. Bunun için değişik malzeme, değişik ortam ve değişik imalat formları için VCI molekülleri oluşturacak değişik VCI ürünleri kullanılmaktadır. Bunlar ambalaj malzemeleri olarak plastik örtüler, kağıt ambalaj malzemeleri, rulo kağıtlar, kapsül, tabletler vs. şeklinde çok değişik yapıda VCI ihtiva eden ürünlerdir.

Farklı tip ve yapıdaki metallerin oksitlenme biçimlerinde de farklılıklar olmaktadır, bu nedenle çok çeşitli metal alaşımlarının yüzey morfolojilerinin farklı tepkilerine göre değişik tiplerde ZERUST – VCI tipleri üretilmiştir.